
Nasze filmy o RTG weterynaryjnym
Zobacz prezentację video naszego najnowszego systemu radiografii bezpośredniej, dedykowanego dla lekarzy weterynarii.
Metody cyfrowej akwizycji obrazu ułatwiają pracę i podnoszą wydajność placówek weterynaryjnych, są również rozwiązaniem preferowanym przez właścicieli zwierząt. Jesteśmy w stanie zapewnić nie tylko aparat rentgenowski i system cyfrowej akwizycji (CR, DR), ale także wydajną archiwizację, automatyzację przepływu danych oraz monitory do diagnostyki obrazowej pozwalające zobaczyć dużo więcej szczegółów niż zwykły monitor. Oferujemy nowoczesne rozwiązania marki Konica Minolta, światowego lidera systemów obrazowania medycznego.
Zobacz prezentację video naszego najnowszego systemu radiografii bezpośredniej, dedykowanego dla lekarzy weterynarii.
Automatyzacja tworzenia płyt pacjentów pozwala zaoszczędzić czas i ustandaryzować wygląd dokumentów. Dostarczamy stacje archiwizacyjne, które zapewniają sprawny obieg danych wewnątrz placówki oraz bezpieczną wymianę z odbiorcami zewnętrznymi w ramach usług teleradiologicznych. Możemy również zapewnić spójność obiegu wszystkich dokumentów w Twoim gabinecie poprzez integrację wymiany danych z systemami istniejącymi w placówce. Systemy obrazowania dostarczane przez nas uwzględniają również taki element jak odpowiednio dobrany monitor. Warto bowiem pamiętać, że nawet świetnie zarejestrowany przez system CR lub DR obraz, finalnie oglądamy na monitorze, który w znaczący sposób może wpłynąć na to jak go widzimy a ostatecznie na diagnozę.
Konica Minolta wykazuje bardzo elastyczne i praktyczne podejście do wykorzystania dostępnych urządzeń zarówno klasy pośredniej CR oraz najnowszej bezpośredniej DR, jak również do modernizacji oferowanych systemów obrazowania.
Rdzeniem systemu do radiografii cyfrowej jest Image Pilot – oprogramowanie w architekturze All in One współpracujące z obiema technologiami zapewniające użytkownikom, którzy dziś korzystają lub zamierzają zainwestować w system CR, możliwość wymiany w przyszłości czytnika CR na jeden z detektorów Konica Minolta, pozostawiając stację roboczą z oprogramowaniem ImagePilot, bazą pacjentów i zarchiwizowanymi badaniami.
Oprogramowanie stacji roboczej
ImagePilot integruje w sobie funkcje niezbędne dla weterynaryjnej pracowni rentgenowskiej, łącząc w sobie cechy stacji technika ze stacją diagnostyczną oraz archiwizacją obrazów stosowaną w serwerach PACS. Obsługa zarówno radiografii pośredniej CR jak i najnowszej generacji detektorów cyfrowych DR, a także możliwość modyfikacji i uaktualniania systemu zapewnia wieloletnie działanie w jednorodnym środowisku pracy.
Pośrednia radiografia cyfrowa
CR (Computer Radiography) to system umożliwiający uzyskanie cyfrowego obrazu z tradycyjnego, analogowego aparatu RTG w przeciągu minuty. Proponowane przez nas rozwiązanie jako jedno z niewielu posiada bezkontaktowy odczyt płyt obrazowych, co niewiarygodnie zwiększa żywotność i niezawodność całego systemu. Sierść i inne zabrudzenia przestają być problemem, a przypadkowe zniszczenie elastycznych płyt obrazowych jest niemożliwe.
Bezkontaktowy odczyt płyty obrazowej gwarantuje dłuższą żywotność systemu w trudnych warunkach pracowni weterynaryjnej (sierść, płyny itd.). Sprawdzone rozwiązanie wykorzystywane również w medycynie ludzkiej.
Niewielkie rozmiary, możliwość umieszczenia na biurku. Sprawdzone rozwiązanie japońskiego producenta gwarantuje bezawaryjną pracę.
Bezpośrednia radiografia cyfrowa
Systemy DR (Direct Radiography) gwarantują zwiększenie możliwości diagnostycznych każdej placówki weterynaryjnej – proces uzyskania zdjęcia trwa jedynie kilka sekund. Mogą być wykorzystywane jako systemy mobilne, mieszczące się w każdym samochodzie.
Ekonomiczny detektor z rodziny AeroDR
Opracowany przez Konica Minolta w odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników na ekonomiczny panel do radiografii bezpośredniej.
Podstawowy detektor DR dedykowany do weterynarii
Płaski panel zaprojektowany przez Konice-Minolte w technologi kryształów igłowych, dający obraz widoczny już po 6 s od wykonania ekspozycji!
Najwyższej klasy detektor radiografii bezpośredniej
Zastosowanie nowatorskiej technologii kryształów igłowych Koniki-Minolty umożliwiło nałożenie scyntylatora bezpośrednio na fotodiodę, dzięki czemu emitowane światło nie jest w żaden sposób rozpraszane, a co za tym idzie jakość uzyskanych obrazów oraz ich wartości diagnostyczne są dużo wyższe niż w zwykłych panelach – co idealnie obrazuje uzyskanie przez panel AeroDR wysokiej wartości DQE (Detective Quantum Efficiency – im wyższa wartość DQE tym wyższa rozdzielczość i kontrast) osiągana nawet przy niskich dawkach.
Nowoczesne RTG weterynaryjne to możliwość wykonywania bardzo precyzyjnych zdjęć. Pozwalają na postawienie trafnej diagnozy i sprawne podjęcie leczenia.
W pełni funkcjonalny aparat RTG dla weterynarii.
CECHY SYSTEMU:
Oprogramowanie aparatu zawiera wiele przydatnych funkcji: pomiary kątów, odległości, inwersja obrazu, pomiar wskaźnika sercowego, miednicy, pomiar VHS, pomiar TPA.
SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
Generator wysokiej częstotliwości (50 kHz) o mocy 32 kW lub przenośny.
Parametry pracy (generator 32 kW):
Lampa RTG z wirującą anodą, dwuogniskowa (0.6/1.2), z dużą pojemnością cieplną (230 kHU) i kolimatorem LED.
Parametry stołu:
Detektor cyfrowy DR w technologii amorficznego krzemu, wielkość piksela: 139 um, konwersja AD: 14 bitów, scyntylator: jodek cezu CsI, detektor wbudowany w stół.
Oprogramowanie CONAXX VET, sterowanie generatorem z konsoli technika DR, komputer sterujący w zestawie, oprogramowanie w języku polskim.
Opcje:
Przenośny aparat rentgenowski
W zestawie przycisk ręcznego wyzwalania ekspozycji, walizka, pasek naramienny oraz kabel zasilający.
Przenośny aparat rentgenowski do badania dużych zwierząt lub narządów będących w ruchu
W zestawie przycisk ręcznego wyzwalania ekspozycji, walizka, pasek naramienny oraz kabel zasilający.
Systemy obrazowania dostarczane przez nas uwzględniają również taki element jak właściwy monitor. Warto bowiem pamiętać, że nawet świetnie zarejestrowany przez system CR lub DR obraz, finalnie oglądamy na monitorze, który w znaczący sposób może wpłynąć na to jak go widzimy a ostatecznie na diagnozę.
Najwyższej klasy monitor diagnostyczny z certyfikatem wyrobu medycznego.
Zapytaj o ofertę specjalną dla weterynarzy: vet@medikon.pl
Kluczowe cechy:
Najpopularniejszy monitor łączący w sobie odpowiedź na potrzeby diagnostyki weterynaryjnej z umiarkowaną ceną.
Zapytaj o ofertę specjalną dla weterynarzy: vet@medikon.pl
Kluczowe cechy:
Podstawowy monitor 19-calowy do RTG w weterynarii posiadający standard DICOM.
Zapytaj o ofertę specjalną dla weterynarzy: vet@medikon.pl
Publikacje Medikon Polska dotyczące metod obrazowania i najnowszych technologii rentgenowskich.
https://weterynarianews.pl/najnowsza-technologia-w-pracowni-rtg-nigdy-nie-byla-tak-dostepna
W ostatnich latach rynek weterynaryjnych systemów do radiografii cyfrowej przechodzi dynamiczne zmiany. Postęp technologiczny, wzrost wolumenu dostarczanych na rynek rozwiązań klasy DR oraz przechodzenie ich do fazy produktów dojrzałych powoduje pojawianie się na rynku coraz to doskonalszych detektorów cyfrowych oraz spadek ich cen co znajduje też odzwierciedlenie w ofercie firmy Medikon Polska, będącej dystrybutorem firmy Konica Minolta w naszym kraju.
Producent wykazuje bardzo praktyczne i elastyczne podejście do wykorzystania dostępnych urządzeń zarówno klasy pośredniej CR oraz najnowszej bezpośredniej DR jak również do modernizacji oferowanych systemów obrazowania. Konica Minolta zapewniła bowiem, iż rdzeń jego rozwiązania do radiografii cyfrowej tj. Image Pilot – system klasy All in One ( o którym można przeczytać więcej tutaj) będzie pracowało z obydwiema technologiami a użytkownicy którzy dziś korzystają lub zamierzają zainwestować w system CR będą mogli w przyszłości wymienić czytnik CR na jeden z detektorów Konica Minolta pozostawiając stację roboczą z oprogramowaniem ImagePilot, bazą pacjentów i zdjęciami czyli w pełni korzystać ze zgromadzonych zasobów. Warto tu podkreślić, że system ImagePilot służy nie tylko do rejestracji pacjentów, akwizycji i obróbki obrazów, ale jest także lokalnym archiwum PACS oraz umożliwia przesyłanie badań pomiędzy placówkami poprzez protokół DICOM, zatem płynne przejście na nowszą technologię tym bardziej zyskuje na znaczeniu. Z pewnością każdy użytkownik doceni też fakt, iż będzie miał zapewnione to samo środowisko i sposób pracy, dostępne będą te same narzędzia pomiarowe i funkcjonalności. Taka elastyczność technicznych rozwiązań Konica Minolta daje użytkownikom poczucie komfortu, że inwestycja w jej system jest bezpieczna i zapewnia ciągłość działania pracowni radiologicznej umożliwiając w przyszłości jego modernizację.
W październiku tego roku w ofercie pojawił się nowy detektor cyfrowy AeroDR NS. Ma on wymiary standardowej kasety rentgenowskiej 14×17 cala i może być stosowany zarówno w gabinecie jak i poza nim oraz współpracuje z każdym aparatem RTG. Panel dostarczany jest z dwoma akumulatorami, ładowarką i zasilaczem. Komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą WiFi.
Nowy detektor został już sprowadzony przez firmę Medikon do Polski oraz zostały przeprowadzone pierwsze testy zarówno przez samego dystrybutora jak i wybranych użytkowników systemów RTG, których wyniki i oceny są bardzo pozytywne.
Pojawienie się nowej klasy detektorów oznacza zróżnicowanie w parametrach i cechach poszczególnych serii. Informacje na temat tego na co zwrócić uwagę, które elementy są kluczowe dla jak najlepszego wykorzystania systemu RTG przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Detekcja promieniowania
O skuteczności działania detektora radiografii cyfrowej decyduje zastosowana technologia przetwarzania promieniowania rentgenowskiego na sygnał cyfrowy i ma istotny wpływ na jakość obrazu i użytą dawkę promieniowania.
Panele serii AeroDR do detekcji promieniowania rentgenowskiego wykorzystują scyntylator oparty na kryształach jodku cezu (CsI), który konwertuje promieniowanie rentgenowskie na światło rejestrowane przez światłoczułą matrycę TFT. Igłowa struktura kryształów scyntylatora działa w sposób zbliżony do światłowodu i ogranicza do minimum przenikanie światła do sąsiednich kryształów zmniejszając zadymienie oraz poprawiając kontrast obrazu. Wynik detekcji otrzymywany jest w formie obrazu cyfrowego, który może być zachowany w pamięci wewnętrznej detektora lub przesłany do systemu archiwizacji przez sieć bezprzewodową.
Technologia detekcji przy pomocy scyntylatora CsI jest także stosowana w najnowszym panelu AeroDR NS. Natomiast do rejestracji światła wykorzystywana jest światłoczuła matryca oparta na amorficznym krzemie.
Systemy do cyfrowej radiografii pośredniej serii Regius działają na zupełnie innej zasadzie. Obraz rentgenowski jest rejestrowany w postaci analogowego obrazu utajonego na płycie obrazowej kasety CR a odczyt wykonywany jest w dedykowanych skanerach.
Wydajność kwantowa DQE i bezpieczeństwo
Czułość detektorów cyfrowych na promieniowanie rentgenowskie jest opisywana przez cyfrową wydajność kwantową DQE. Stosowanie detektorów z większą wydajnością umożliwia użycie mniejszych dawek promieniowania w trakcie ekspozycji, co przekłada się na bezpieczeństwo personelu i pacjentów.
Porównując detektor AeroDR NS do paneli AeroDR możemy zauważyć, że mają zbliżoną wartość współczynnika DQE, natomiast w porównaniu do systemów radiografii pośredniej wartość wydajności kwantowej jest dwukrotnie wyższa. Oznacza to, że AeroDR NS do uzyskanie tej samej jakości obrazu wymaga zastosowania tylko połowy dawki promieniowania lub pozwala na nastawienie o połowę krótszego czasu ekspozycji. Obie te cechy są istotne przy wykonywaniu badania. Niższe dawki promieniowania zwiększają bezpieczeństwo personelu medycznego i właścicieli zwierząt asystujących przy badaniu oraz wydłużają żywotność lampy rentgenowskiej, natomiast skrócenie czasu ekspozycji pozwala na wykonywanie zdjęć narządów będących w stałym ruchu, np. serca.
Rozdzielczość i głębia obrazu
O jakości obrazu rentgenowskiego decyduje zdolność odwzorowania szczegółów anatomicznych.
Wielkość matrycy detektora AeroDR NS wynosi 2300×2800 pikseli, co pozwala osiągnąć wysoką wartość rozdzielczości przestrzennej 3,4 linii/mm, będącą miarą odwzorowania szczegółów na obrazie rentgenowskim.
Za głębie obrazu odpowiada zastosowanie precyzyjnego przetwornika analogowo-cyfrowego. Większa liczba bitów przetwornika przekłada się na uzyskanie obrazu o większej głębi. W detektorach AeroDR zastosowano przetwornik 16-to bitowy, który pozwala uzyskać szesnastokrotnie większą głębię obrazu niż ta, która jest dostępna w systemach radiografii pośredniej.
Parametry użytkowe
Na ocenę działania detektora mają wpływ nie tylko parametry techniczne, ale także parametry użytkowe które decydują o sposobach aplikacji i wygodzie użytkowania.
Wszystkie detektory z rodziny AeroDR, w tym także panel AeroDR NS, posiada wbudowaną funkcję wykrywania ekspozycji AED, co umożliwia wykonywanie badania z dotychczas posiadaną lampą rentgenowską.
Detektory serii AeroDR mogą pracować bez zewnętrznego zasilania, jednak zastosowano w nich różne rozwiązania technologiczne. Panele AeroDR Premium i AeroDR S mają wbudowany kondensator litowo-jonowy o nieograniczonej ilości ładowań, natomiast w Aero DR NS zastosowano konwencjonalny, wymienny akumulator litowo-jonowy. W systemach CR skanery do odczytu płyt obrazowych wymagają stałego zasilania z sieci elektrycznej.
Inną istotną cecha jest przekazywanie danych do komputera. Panele serii AeroDR wykorzystują do tego celu technologię WiFi, ale są także wyposażone w złącza umożliwiające podłączenie przewodu do odczytu danych. Są to powszechnie stosowane rozwiązania w systemach bezpośredniej radiografii cyfrowej. Systemy CR nie mają takich możliwości. Wymagają odczytu utajonego obrazu zapisanego na płycie kasety CR, a następnie jego digitalizacji przed wysłaniem do stacji roboczej.
Wszystkie wymienione cechy użytkowe zapewniają mobilność detektora i są szczególnie przydatne przy badaniach z wielokrotnymi ekspozycjami wykonywanych w terenie.
Cena
Bardzo istotną cechą na rynku jest przystępna cena. Postęp technologiczny o którym wspomniane było już na początku artykułu oraz zastosowane kompromisy technologiczne umożliwiły obniżenie ceny w stosunku do paneli oferowanych dotychczas i uzyskanie ceny zbliżonej do systemów cyfrowej radiografii pośredniej.
Wnioski
AeroDR NS jest przeznaczony do użycia z systemem ImagePilot, oferowanym przez Konica Minolta do zastosowań w medycynie weterynaryjnej, kompatybilnym z systemami radiografii pośredniej Regius oraz detektorami AeroDR. Dobra jakość uzyskiwanych obrazów, wygodne zastosowanie oraz niższa cena będą istotnymi czynnikami wpływającymi na atrakcyjność wyboru tego systemu. Zasilanie akumulatorowe panelu AeroDR NS, wewnętrzna pamięć obrazów oraz wbudowany punkt dostępowy sprawiają, że detektor, wraz z oprogramowaniem ImagePilot, jest niezastąpiony w badaniach wykonywanych w terenie dla osób ceniących wygodę i szybkość działania.
Zapraszamy na XXVII Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ, na którym detektor AeroDR NS będzie miał swoją premierę w Polsce na stoisku firmy Medikon Polska.
Więcej informacji o AeroDR NS jest dostępnych na stronie https://medikon.pl/sektor-medyczny/rtg-w-weterynarii, na której można zapoznać się także z innymi rozwiązaniami oferowanymi do obrazowania rentgenowskiego w medycynie weterynaryjnej.
https://weterynarianews.pl/radiologiczna-diagnostyka-chorob-serca-psow-kotow
Badanie radiologiczne serca jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie – z niewiadomych względów – coraz mniej popularnym narzędziem diagnostycznym stosowanym w praktyce weterynaryjnej. Najpopularniejszym jest oczywiście badanie USG, następnie EKG. Po badanie radiologiczne sięga się stosunkowo najrzadziej. Jest to spowodowane w większości dwoma czynnikami: umiejętnością interpretacji zdjęcia oraz – co prozaiczne – częstym brakiem pracowni RTG w klinice weterynaryjnej.
Dobry radiogram, wykonany na prawidłowo ułożonym pacjencie, jest wprost niezbędny do przeprowadzenia rozpoznania różnicowego wynikającego z obserwacji poczynionych, podczas badania przedmiotowego, obrazu klinicznego oraz objawów patologicznych. Pozwala on bowiem określić wiele struktur takich jak:
W procesie przygotowania pacjenta do ekspozycji kluczową rolę odgrywa jego odpowiednia pozycja oraz czas naświetlania. Należy pamiętać, że w projekcji bocznej, aby wyeksponować całą klatkę piersiową konieczne jest wyciągnięcie ku przodowi kończyn przednich (aby te ostatnie nie pokrywały się z klatką piersiową ani przednią krawędzią serca), zaś naświetlanie przeprowadzić podczas wdechu zwierzęcia, tak aby uwidocznić dogrzbietowe krawędzie wyrostków kolczystych kręgów piersiowych, nakładające się na łopatkę.
Radiogram w fazie wydechu możemy rozważyć jedynie przy występowaniu ciężkiej otyłości i zespołu Pickwika (nadmiar tkanki tłuszczowej z jamy brzusznej zaburza prawidłowe przesunięcie przepony) oraz w chorobach górnych dróg oddechowych, które najczęściej powodują niedrożność podczas wdechu. Do oceny samego serca preferowana jest projekcja grzbietowo-brzuszna (DV – dorsoventral). W tej projekcji najważniejsze jest symetryczne ułożenie pacjenta, tak aby dogrzbietowe krawędzie wyrostków kolczystych były umieszczone centralnie nad trzonami kręgów na całej długości kręgosłupa piersiowego i jednocześnie pokrywały się z linią mostka. Jednak w różnych przypadkach klinicznych ułożenie może być odmienne. I tak w przypadku obrzęku płuc zalecana jest pozycja grzbietowo-brzuszna, zaś w przypadku płynu w jamie opłucnowej brzuszno-grzbietowa (VD) – badanie RTG zawsze powinna poprzedzać ocena przedmiotowa czy pacjent jest stabilny fizjologicznie i jaki jest stopień zaburzenia oddychania. Jeśli to możliwe przed wykonaniem badania rentgenowskiego zalecane jest nakłucie klatki piersiowej i drenaż płynu.
Prawidłowy kształt serca u psów i kotów jest owalny, a koniuszek ma wygląd bardziej stożkowy niż szeroka podstawa serca, co szczególnie nasilone jest u kotów. Długość serca od podstawy do koniuszka obejmuje ok. 70% odległości grzbietowo-brzusznej jamy klatki piersiowej. Wymiar od przedniej do tylnej krawędzi serca lub jego szerokość w projekcji bocznej mierzony jest w punkcie maksymalnej szerokości serca (zwykle poziom części dolnej żyły głównej tylnej w miejscu jej połączenia z sercem) i prostopadle do osi podłużnej serca. Wartość ta mierzona w przestrzeniach międzyżebrowych prawidłowo wynosi u psów od 2,5 dla ras o głębokiej klatce piersiowej, do 3,5 dla ras o beczkowatej klatce piersiowej i pomiędzy 2,5 a 3 u kotów. Wartości te wykorzystywane są do oceny według skali VHS (ang. vertebral heart sum), która pokazuje liczbę odzwierciedlającą wielkość serca proporcjonalną do wielkości psa – prawidłowa wartość VHS u psa wynosi 9,7 kręgu (8,5-10,5) (fot. 2).
W projekcji grzbietowo-brzusznej i brzuszno-grzbietowej serce zrotowane jest wzdłuż swojej osi długiej, stopień rotacji jest mniejszy u kotów. U psa serce daje owalny cień osią podstawa-koniuszek skierowaną o ok. 30 stopni w stronę lewą w stosunku do linii pośrodkowej, zaś szerokość serca wynosi zwykle 60-65%. U kotów serce najczęściej położone jest w linii pośrodkowej lub jej pobliżu, a szerokość nie przekracza 50% szerokości jamy klatki piersiowej podczas pełnego wdechu.
W badaniach przeprowadzonych metodą cyfrowej radiografii pośredniej lub bezpośredniej np. w oprogramowaniu ImagePilot firmy Konica Minolta wskaźnik VHS liczony jest automatycznie, podobnie jak wskaźnik sercowy CI – są to jedne z podstawowych funkcji analitycznych.
Wskaźnik sercowy CI jest indykatorem oceniającym pracę serca jako pompy (fot. 3). Na jego wartość wpływa bowiem pojemność minutowa serca, która stanowi iloczyn częstości pracy serca i jego pojemności wyrzutowej. W przypadku spadku pojemności wyrzutowej serca powstałej np. na skutek niewydolności mięśnia lewej komory serca dochodzi do aktywacji układu współczulnego i przyspieszenia rytmu serca. Od momentu gdy mechanizmy kompensacyjne przestają być wydolne, następuje załamanie równowagi ustrojowej. We wstrząsie wskaźnik sercowy CI obniża się.
Wskaźniki te w radiografii analogowej nie były często wykorzystywane z uwagi na kłopotliwość wykonania obliczeń (odmierzanie cyrklem lub linijką odpowiednich odległości, kłopotliwość przeliczeń matematycznych). Dzisiejsze systemy cyfrowe, takie jak na przykład wspomniane wcześniej oprogramowanie Image Pilot, pozwalają na otrzymanie tych danych za pomocą dosłownie kilku „kliknięć”.
W procesie diagnostyki różnicowej należy wziąć także pod uwagę zmiany pozasercowe, które jedynie mogą naśladować radiologiczne objawy choroby serca i mogą one dotyczyć ułożenia serca, jego wielkości w projekcji bocznej oraz położenia serca w projekcji grzbietowo-brzusznej i brzuszno-grzbietowej. Na ułożenie serca mogą mieć wpływ między innymi:
W projekcji bocznej na wielkość serca może mieć wpływ:
Biorąc pod uwagę nieprawidłowe położenie serca w projekcji DV lub VD należy pamiętać, że:
Jak widać badanie RTG w diagnostyce chorób serca jest niezmiernie funkcjonalnym i użytecznym narzędziem w codziennej praktyce klinicznej lekarza weterynarii.
Rosnąca konkurencja na rynku przejawia się zarówno na płaszczyźnie ilościowej – dotyczącej wielkości populacji zwierząt domowych w danym okręgu, wobec ilości placówek weterynaryjnych na nim zlokalizowanych, a także jakościowej – opierającej się na całościowej – profesjonalnej usłudze świadczonej pacjentom.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest wzrost świadomości właścicieli zwierząt wobec rodzajów chorób kardiologicznych i przyczyn ich występowania oraz ewentualnych skutków braku podjęcia określonych, wysokospecjalistycznych badań i terapii.
Kiedy zwierzę traktowane jest jak członek rodziny, a samo wahanie diagnostyczne powoduje często utratę zaufania właściciela wobec lekarza prowadzącego, należy uczynić wszystko aby proces terapeutyczny był skuteczny i przynosił oczekiwane skutki. Z tego powodu lecznica wyposażona w pracownię RTG ma oczywistą przewagę prestiżowo-rozwojową wobec placówki, która takiej pracowni nie posiada.
W obecnych czasach rentgen jest badaniem oczywistym, nie wzbudzającym żadnych oporów ze strony właściciela czworonoga. Dla lekarza pozostaje jedynie kwestia wyboru odpowiadającego mu urządzenia i korzystania z niego w codziennej praktyce. Warto tu dodać, iż nowoczesne systemy radiograficzne zostały zminiaturyzowane do wielkości peryferyjnych urządzeń biurowych np. drukarki czy faksu, i jak skaner płyt obrazowych Regius Sigma Konica Minolta mieszczą się w całości na biurku. Cały proces odczytu zdjęcia we wspomnianym urządzeniu trwa jedyne 39 sekund i obejmuje kilka ruchów myszą komputerową.
Nowocześnie wyposażona pracownia RTG nie musi więc stanowić dużej części powierzchni placówki i może w znacznym stopniu przyczynić się do spokoju serca lekarza prowadzącego oraz zdrowych serc jego pacjentów.
https://weterynarianews.pl/czego-oczekiwac-lekarz-weterynarii-nowoczesnego-oprogramowania-rtg
Nowoczesna diagnostyka obrazowa w pracowni RTG nierozerwalnie wiąże się z zastosowaniem cyfrowych systemów akwizycji i prezentacji zdjęć rentgenowskich. Rosnące wymagania właścicieli zwierząt, połączone z wyższą jakością zdjęć oraz prostszą obsługą oprogramowania powodują, że cyfrowy system obrazowania RTG to niezbędne wyposażenie diagnostyczne każdej nowoczesnej lecznicy weterynaryjnej.
Firma Medikon Polska działająca na rynku medycznym od ponad 15 lat, proponuje kompleksowe rozwiązania z zakresu cyfrowej diagnostyki obrazowej. Będąc dystrybutorem medycznych rozwiązań firmy Konica Minolta, Medikon Polska patrzy na proces obrazowania w szerokim spektrum i proponuje zintegrowane podejście do systemu obrazowania RTG dedykowanego do rozwiązań weterynaryjnych.
Zintegrowany system pokazany na powyższym schemacie rozpatruje równoprawnie trzy zasadnicze elementy:
Jedynie właściwa integracja odpowiednio dobranych i skonfigurowanych elementów składowych systemu informatycznego, gwarantuje osiągnięcie efektu synergii, który pociąga za sobą dodatkowe korzyści obsługowe i diagnostyczne, często bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wymóg pełnej skalowalności systemu gwarantuje zainwestowanie tylko w te elementy, które będą przydatne dla danego użytkownika.
Analizy dostępnych w Polsce rozwiązań, połączone z licznymi rozmowami z klientami oraz wdrożenia, którymi firma Medikon Polska się opiekuje, uwidoczniły konieczność zwrócenia szczególnej uwagi klienta na możliwości dedykowanego oprogramowania, oferowanego w ramach cyfrowego systemu obrazowania.
Prawidłowa rekomendacja oprogramowania zawsze powinna być poprzedzona indywidualną i wnikliwą analizą potrzeb klienta. Tylko elastyczne rozwiązania modułowe, gwarantują pełne wykorzystanie wszystkich potencjalnych możliwości diagnostycznych placówki weterynaryjnej.
Brak dyskusji przed wdrożeniem systemu, w powiązaniu z niesprecyzowanymi wymaganiami i potrzebami lecznicy, zawsze zakończy się otrzymaniem oprogramowania w standardowej konfiguracji bez uwzględnienia faktycznych wymagań i szans rozwojowych danej placówki.
Podstawowe funkcje oprogramowania w cyfrowym systemie RTG tj. akwizycja, krótkoterminowa archiwizacja, wyświetlanie obrazów i proste pomiary, to jedynie ułamek możliwości, które oferują najnowocześniejsze weterynaryjne rozwiązania informatyczne. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z pełną paletą opcji po to, aby stworzyć rozwiązanie “skrojone na miarę” z uwzględnieniem faktycznych potrzeb i bez nadmiaru opcji, które nie będą wykorzystywane.
Oprócz wymienionych powyżej standardowych funkcji, od nowoczesnego oprogramowania medycznego lekarz weterynarii powinien oczekiwać szeregu opcji, dających dodatkowe możliwości diagnostyczne i obsługowe.
Firma Medikon Polska jako partner japońskiego producenta – Firmy Konica Minolta, proponuje w tym zakresie rozwiązanie informatyczne ImagePilot.
ImagePilot to zaawansowane oprogramowanie, które posiada wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań usprawniających pracę i rozszerzających możliwości diagnostyczne stosowane przez lekarza weterynarii.
Każde nowoczesne rozwiązanie informatyczne powinno płynnie wpasowywać się w istniejącą już w placówce infrastrukturę. Oprogramowanie ImagePilot posiadając wsparcie dla wszystkich medycznych standardów wymiany danych (DICOM, HL7), daje możliwość pobierania informacji o pacjencie z istniejącego do tej pory w placówce systemu zarządzania bazą zwierząt. Skraca to w znacznym stopniu czas potrzebny na rejestrację pacjenta w pracowni RTG, dając tym samym więcej czasu na wywiad i sam proces diagnozowania.
Co więcej, oprogramowanie ImagePilot jako jedyne na rynku posiada algorytm automatycznego dopasowywania parametrów obróbki zdjęcia do pozyskanego obrazu bez konieczności podawania rodzaju zwierzęcia czy rodzaju projekcji. Oprócz oczywistych korzyści związanych z oszczędnością czasu pozwala to również uniknąć niepotrzebnych pomyłek, skutkujących możliwym pogorszeniem jakości uzyskanego zdjęcia.
Budowanie długoterminowych relacji z właścicielami zwierząt wymusza konieczność gromadzenia całej dokumentacji medycznej pacjenta. Oprogramowanie ImagePilot posiada wiele cech wyróżniających je spośród systemów, które posiadają proste archiwum przeznaczone tylko do krótkoterminowej archiwizacji samych zdjęć RTG.
Po pierwsze, oprogramowanie ImagePilot posiada możliwość archiwizacji długoterminowej danych medycznych zarówno na nośnikach optycznych (tj. płyty DVD) jak i na dyskach sieciowych NAS. ImagePilot gwarantuje, że dane medyczne są zawsze bezpieczne, a awaria dysku lub kończące się miejsce nie spowodują przestojów w pracy.
Co więcej, oprogramowanie ImagePilot to tak naprawdę pełnoprawne oprogramowanie typu PACS (ang. Picture Archiving and Communication System) umożliwiające gromadzenie i archiwizację danych z różnych urządzeń diagnostycznych. W jednym miejscu można przechowywać całą historię medyczną każdego pacjenta, włączając w to obrazy generowane na wszystkich urządzeniach medycznych zgodnych z DICOM tj. USG, endoskop czy tomograf a także: opisy badań, dokumentację zdjęciową (także z aparatów fotograficznych czy telefonów komórkowych) i skany dokumentów (np. badań laboratoryjnych).
Podstawową zaletą cyfrowych systemów obrazowania RTG jest możliwość udostępniania danych medycznych poza miejsce ich wytworzenia. System ImagePilot wykorzystuje pełen potencjał informatycznego systemu weterynaryjnego, oferując możliwość przeglądania zdjęć RTG na wielu komputerach w lecznicy weterynaryjnej (także tych na sali operacyjnej), z pełną paletą narzędzi – łącznie z możliwością rejestracji pacjenta.
Co więcej przeglądanie zdjęć medycznych może być rozszerzone o obsługę tabletów iPad czy dostępu do zdjęć dla ośrodków konsultacyjnych spoza placówki. Kluczowym elementem nowoczesnej diagnostyki cyfrowej jest możliwe wszechstronne wykorzystanie wytworzonego zdjęcia RTG.
Użytkownicy potwierdzają, że oprogramowanie ImagePilot to najprostszy w obsłudze program na jakim mieli przyjemność pracować. Na pierwszy plan wybija się szybkość rejestracji pacjenta i łatwość odnajdywania odpowiednich opcji, następnie łatwość w wykonaniu zdjęcia, aż do diagnostyki i obróbki. Nie ma potrzeby szukania odpowiednich funkcji systemu czy wnikliwego studiowania instrukcji obsługi, ponieważ wszystkie potrzebne narzędzia są pod ręką.
ImagePilot posiada indywidualną dla każdego użytkownika zakładkę “Moje narzędzia”, która umożliwia dobór najczęściej używanych funkcji. Co więcej wszystkie dane konieczne do wpisania podczas rejestracji mogą być każdorazowo dostosowane do potrzeb klienta. Także kolorystka oprogramowania może być zmieniona na życzenie klienta.
Główna genezą zakupu nowego systemu obrazowania jest zazwyczaj chęć wykonywania szybszej i dokładniejszej diagnostyki pacjenta. Realizując ten cel należy inwestować nie tylko w najwyżej jakości sprzęt (w tym w profesjonalny monitor medyczny), ale również w oprogramowanie oferujące zaawansowane narzędzia pomiarowe.
System ImagePilot posiada wiele profesjonalnych funkcji znacznie przyśpieszających i ułatwiających diagnozowanie zwierząt tj. kąt Norberga, pomiar VHS, TTA czy TPLO.
Jednym z wieloletnich klientów firmy Medikon Polska w zakresie sprzętu i oprogramowania do diagnostyki weterynaryjnej jest całodobowa lecznica AlmaWet mieszcząca się w Józefosławiu pod Warszawą.
Właścicielem placówki jest doktor Ireneusz Niemywski, który tak opisuje doświadczenia w pracy z oprogramowaniem ImagePilot:
“Kluczowym elementem nowoczesnej diagnostyki obrazowej jest pełne wykorzystanie raz pozyskanego zdjęcia RTG. Oprócz fachowego doradztwa w zakresie utworzenia i skonfigurowania sieci informatycznej w mojej placówce firma Medikon Polska dostarczyła czytnik CR oraz oprogramowanie ImagePilot , które oprócz standardowych funkcjonalności akwizycji oraz archiwizacji zdjęcia, umożliwiło mi zainstalowanie dodatkowej stacji przeglądowej poza sterownią RTG i konsultacje ze specjalistami spoza placówki.
Co więcej eksport zdjęć umożliwia mi szybką i prostą publikację ciekawych przypadków klinicznych na stronie internetowej i facebook’u mojej lecznicy dzięki czemu jestem w stałym kontakcie z właścicielami moich pacjentów.”
My również zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi przypadkami klinicznymi dostępnymi na facebooku tej lecznicy.
Zakup systemu obrazowania RTG wiąże się z koniecznością przeanalizowania wielu aspektów oferowanego na rynku sprzętu i oprogramowania. Przed podjęciem decyzji warto zorientować się, które rozwiązania informatyczne gwarantują najszersze możliwości konfiguracyjne i zapewniają największą oszczędność czasu.
Tylko ustandaryzowanie procesu pozyskiwania i analizy danych obrazowych pozwala na rozszerzenie możliwości zakupionego systemu o dodatkowe funkcje, takie które umożliwia oprogramowanie ImagePilot – nowoczesny systemy dystrybucji i archiwizacji obrazów w medycynie weterynaryjnej.
https://weterynarianews.pl/rola-monitora-systemie-rtg-pracowni-weterynaryjnej
W ostatnich latach w diagnostyce weterynaryjnej daje się zauważyć znaczący wzrost zainteresowania cyfrowymi systemami rentgenowskimi. Wyższe wymagania klientów połączone z prostotą obsługi i wysoką jakością zdjęć powodują, że cyfrowy system obrazowania RTG to niezbędne wyposażenie diagnostyczne każdej nowoczesnej lecznicy weterynaryjnej.
Cyfrowe systemy RTG dostępne są w ofercie polskich dostawców od kilku lat. Większość dystrybutorów sprzętu medycznego w procesie sprzedażowym skupia swoją uwagę na przedstawieniu zalet czytnika CR (lub panelu cyfrowego DR) i obsługującego go oprogramowania. Czy takie podejście jest wystarczające?
Medikon Polska, działająca na rynku medycznym od ponad 15 lat, proponuje inne, bardziej kompleksowe podejście do omawianego tematu. Będąc dystrybutorem medycznych rozwiązań firmy Konica Minolta, widzi proces obrazowania w szerszym spektrum i proponuje zintegrowane podejście do systemu obrazowania RTG dedykowanego rozwiązaniom weterynaryjnym. Zintegrowany system pokazany na powyższym schemacie traktuje trzy zasadnicze elementy równoprawnie: urządzenie diagnostyczne (czytnik CR lub panel DR), dedykowane oprogramowanie, które odpowiada za obróbkę obrazu i archiwizację oraz „urządzenie wyświetlające”, którym w tym przypadku jest profesjonalny monitor medyczny. Liczne rozmowy z klientami oraz wdrożenia, którymi firma Medikon Polska się opiekuje, a także analizy dostępnych w Polsce rozwiązań uwidoczniły zapotrzebowanie na podniesienie jakości oglądanych zdjęć, co szczególnie przejawia się w trzecim elemencie.
Monitor medyczny to jedyny element systemu, który bezpośrednio prezentuje wynik badania diagnostycznego. Nawet najlepszy czytnik CR lub panel DR, połączony z najbardziej zaawansowanym oprogramowaniem, nie będzie w stanie zagwarantować najwyższej jakości diagnozy, jeżeli obraz RTG będzie prezentowany na słabej jakości monitorze. Bagatelizowanie wpływu jakości monitora w systemie obrazowania musi spowodować wytworzenie słabego ogniwa w całym procesie diagnostycznym, degradując znacząco możliwości wykrycia ewentualnych patologii. Partnerem Medikon Polska w zakresie profesjonalnych monitorów medycznych jest istniejąca od 1968 roku japońska firma Eizo. Monitory Eizo spełniają wyśrubowane kryteria jakościowe, dlatego predestynowane są do wszelkich zastosowań medycznych. Poniżej przedstawione są wybrane cechy monitorów Eizo, odróżniające je od typowych rozwiązań biurowych, będące kluczowymi dla diagnostyki obrazowej w weterynarii.
Charakterystyka tonalna skali szarości w monitorach do ogólnych zastosowań biurowych bywa różna, nawet w obrębie tego samego modelu. W przypadku monitorów medycznych Eizo bardzo ważne jest, żeby obraz wyświetlany był jak najdokładniej i w jednakowy sposób. Norma Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) określa standardy wyświetlania odcieni szarości, które są obecnie powszechnie stosowane na polu medycznym. Wbudowany w monitor czujnik regularnie sprawdza nieprawidłowości w jasności monitorów Eizo. Ponadto, możliwe jest okresowe przeprowadzanie uproszczonej kalibracji, zgodnej ze standardem DICOM, mającej za zadanie korygowanie jasności i skali szarości monitora.
Opatentowany przez EIZO układ szybko stabilizuje poziom jasności przy uruchamianiu lub wznawianiu pracy monitora. Jest to szczególnie istotne w diagnostyce weterynaryjnej, gdzie zdjęcia RTG często są wykonywane i diagnozowane w znacznych odstępach czasu. Ponadto, czujnik mierzy jasność podświetlenia i kompensuje jego wahania, wywołane temperaturą otoczenia i upływem czasu.
Funkcja Digital Uniformity Equalizer (DUE), zastosowana w monitorach Eizo, zapewnia optymalną i równomierną jasność podświetlenia, co zwykle jest trudne do osiągnięcia ze względu na charakterystyki zwykłych monitorów LCD.
Monitor Eizo zapewnia szerokie kąty widzenia z minimalnymi zniekształceniami kolorów podczas patrzenia z różnych stron.
Dzięki zastosowaniu do podświetlenia energooszczędnych diod LED monitor Eizo osiąga wysoką jasności przy niskim poborze mocy. W przeciwieństwie do konwencjonalnego podświetlenia lampami CCFL, podświetlacze LED wolniej się zużywają, dzięki czemu monitor charakteryzuje się dłuższą żywotnością. Podświetlenie LED nie zawiera rtęci, co ogranicza do minimum negatywny wpływ na środowisko po zakończeniu eksploatacji. Pełna specyfikacja monitorów oraz wybrane modele można znaleźć na stronie: KLIKNIJ TUTAJ.
Zakup systemu obrazowania RTG wiąże się z koniecznością przeanalizowania wielu aspektów technicznych oferowanego na rynku sprzętu. Przed podjęciem decyzji warto zorientować się, które rozwiązania gwarantują najwyższą jakość obrazu od jego wytworzenia po wyświetlenie na monitorze. Rozwiązania proponowane przez Medikon Polska poparte są długoletnim doświadczeniem w obsłudze wielu placówek dystrybuujących między sobą obrazy medyczne (telemedycyna), co gwarantuje zachowanie standardu DICOM w całym procesie diagnostycznym. Tylko ustandaryzowanie procesu pozyskiwania i analizy danych obrazowych pozwoli w przyszłości na rozszerzenie możliwości zakupionego dziś sprzętu o dodatkowe funkcje, takie które umożliwiają np. systemy dystrybucji obrazów PACS. Warto o tym pomyśleć już dziś.
Pomoc eksperta Wybór odpowiedniej aparatury RTG nie należy do najłatwiejszych. Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.
Copyright 2015 Medikon
Polityka prywatności | | Regulamin serwisu | | Projekt i wykonanie BRANDIVA
Zobacz także: